Mozambique 1995

Resultat: 7.400.000 DKK

Genopbygning af skolesystemet

Efter en fredsslutning på 30 års borgerkrig blev Mozambiques regerings første prioritet rehabiliteringen af de hårdest ramte områder samt sikringen af grundlæggende uddannelse. Projektet deltog i dette arbejde bl.a gennem et skolebogsprojekt, nybygning og renovering af skoler samt udstyr og aktiviteter til lærere.

Projektet koncentrerede indsatsen i to distrikter i Mozambique, hvor Mellemfolkeligt Samvirke i forvejen var tilstede med støtte til forskellige projekter. Således indgik det i et generelt løft af distrikterne. Skoleprojektet bestod af tre hovedkomponenter: 1) et skolebogsprojekt, hvor Operation Dagsværks midler skulle subsidiere priserne på skolebøger, således at de blev mere tilgængelige, 2) nybygning og renovering af skoler og 3) udstyr og aktiviteter til lærere.

Projektets primære målgruppe var ca. 60.000 børn mellem 6 og 14 år. Sekundært involveredes demobiliserede soldater som arbejdskraft, sådan de kunne lære et håndværk, som forhåbentlig vil give dem mulighed for en anden og mere fredelig levevej.

I 1996 indgik Mozambiques regering en aftale med Verdensbanken og andre større donorer, som sikrede en subsidiering af priserne på skolebøger i hele Mozambique. De penge, Operation Dagsværk skulle have brugt på denne komponent, blev derfor omfordelt til skolerenovering og læreruddannelse samt konstruktion af undervisningscentre.

  • Samarbejdspartnere: Mellemfolkeligt Samvirke
  • Beløb: 7,4 mio. DKK
  • Status: Afsluttet
  • Resultater: et skolebogsprojekt, nybygning og renovering af skoler samt udstyr og aktiviteter til lærere.