Peru 2020

Et trygt skoleliv uden seksuel vold

I Peru er seksuel og kønsbaseret vold almindelig i skolerne. Fra kønsmikroaggressioner, der indgår i hverdagen for peruvianske gymnasieelever, til seksuel chikane og overgreb, ødelægger det selvværd, uddannelsesmuligheder og langsigtet sundhed og velvære for peruvianske unge. I ekstreme tilfælde presses især unge piger og LGBTQI+ unge til at yde seksuelle tjenester til deres lærere i bytte for bedre karakterer. De skal sørge for at undgå visse områder på skolen, der er ‘hot-spots’ for overfald. Nogle dropper ud på grund af graviditeter som følge af overgreb på skolen. For unge overlevende efter seksuelt misbrug er der ofte ingen steder at henvende sig for at få hjælp. Voksne tager sjældent de unges historier alvorligt, og der er sjældent klare procedurer for at rapportere hændelser eller søge støtte.

Via dette projekt vil Amnesty International Danmark i tæt samarbejde med gymnasieelever, forældre, lærere, skolemyndigheder, lokalsamfund og lokale civilsamfundsorganisationer (CSO’er) arbejde for at forsvare peruvianske unges ret til uddannelse i et sikkert miljø.

Baggrund

I 2018 identificerede Perus undervisningsministerium 1.048 tilfælde af seksuel vold i skolerne. 700 af gerningsmændene var lærere eller andet personale på skolerne. De øvrige 348 var studerende. Dette tal er dog kun toppen af ​​isbjerget, for de fleste hændelser rapporteres aldrig. Det skyldes hovedsageligt trusler fra gerningsmænd, mistillid til retssystemet eller frygten for at blive ydmyget og skulle forlade skolen. En meningsmåling foretaget af Red Barnet viser, at 40% af peruvianske teenagere har følt sig chikaneret i løbet af skoleåret. Mere end en tredjedel føler sig sjældent eller aldrig tryg i skolen. Og tre ud af fire ved ikke, hvordan de skal bede om hjælp, hvis de føler sig chikaneret.

Vold i skolerne afspejler det alarmerende høje niveau af kønsbaseret diskrimination og vold i det peruvianske samfund. Det sker alt for ofte, at lærere og uddannelsesmyndigheder ignorerer og endda skjuler voldshandlinger mod elever. Mange skoler har ikke iværksat sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre volden. Der er sjældent regler, der forbyder seksuel chikane, vold mod studerende eller forhold mellem lærere og elever. Når en sag opstår, tages der sjældent skridt til at beskytte offeret mod yderligere overgreb. Anmeldelser om overgreb tages ofte ikke alvorligt, og de skyldige bliver sjældent retsforfulgt. 

Formål

Uddannelse og empowerment

Elevledere bliver uddannet og udstyret med værktøjer til at fungere som ledere på deres skoler ift. bekæmpelse af seksuel chikane og vold.
Elevledere skal fungere som multiplikatorer, videregive deres viden ved at etablere skoleklubber og række ud og interagere med andre elever på deres skoler.

Aktivisme og kampagne

Eleverne skal organisere aktiviteter og handlinger i deres skoler og lokalsamfund for at tackle seksuel chikane og vold ved at tale om de spørgsmål, der er mest relevante i deres daglige liv.
Der skal gennemføres en kollaborativ, national, ungdomsstyret kampagne, herunder innovative offline og digitale elementer, der udfordrer status quo og kræver ændringer.
Kulturændring – engager hele skolesamfundet.
Lærere, vejledere, lærere og skolepsykologer bliver uddannet til at udfordre skadelige kønsnormer, og hvordan man forebygger, opdager og reagerer på seksuel chikane og vold.
Oprettelse af klare retningslinjer for seksuel chikane i skolerne og et sikkert og fortroligt system til indberetning af seksuel vold.
Oprettelse af sikre rum, der involverer forældre for at øge tilliden og kommunikationen mellem elever, forældre og lærere.

Advokatvirksomhed

Lokale fortalergrupper bestående af gymnasieelever skal etableres, oplæres og støttes til at udvikle og implementere deres egne fortalervirksomhedsplaner med relevante lokale, regionale og nationale myndigheder.
Udvikling af et henvisningsnetværk mellem skolerne og lokale institutioner og organisationer, der hjælper unge ofre for seksuel vold (f.eks. Politi, sundhedstjenester og andre sociale tjenester)

Vidensdeling

Oprettelse af et nationalt ungdomsforum, der forbinder elever fra forskellige skoler og regioner, så de kan udveksle ideer og erfaringer.
Uddannelsesressourcer og bedste praksis deles med andre peruvianske skoler, de regionale uddannelsesmyndigheder og Undervisningsministeriet.
Historier, planer, udfordringer og succeser fra projektet deles med succes med andre organisationer og institutioner, der arbejder på at udrydde skolevold i Peru og med den brede offentlighed.

 

  • Samarbejdspartnere: Amnesty International, Amnesty Peru, MANTHOC og Fe y Alegria
  • Beløb: 650.000 DKK
  • Status: I gang